Czym różni się aplikacja CyberVision od systemu MES?
Aplikacja CyberVision jest zbudowana z modułów funkcjonalnych. Każdy z modułów ma bardzo precyzyjnie opisane funkcjonalności. Klient wybiera odpowiednie moduły, które mają zostać wdrożone, konfiguracja odbywa się bezpośrednio w interfejsie aplikacji. System MES jest natomiast rozwiązaniem budowanym razem z Klientem, na podstawie szczegółowych wytycznych. Nie ma dwóch takich samych wdrożeń systemu MES – różnią się wszystkim, w tym również interfejsem i szatą graficzną aplikacji. W przypadku CyberVisiona aplikacja ma ustandaryzowany wygląd i zmiany zachodzące w systemie wprowadzone są globalnie dla wszystkich wdrożeń. Funkcjonalnie dwa rozwiązania są do siebie zbliżone, natomiast system MES skupia się zarządzaniu procesem produkcyjnym (od rozliczania materiałów, realizacji produkcji, kontroli jakości, budowaniu traceability, poprzez rozbudowane raportowanie), a celem systemu CyberVision jest monitoring parku maszyn (alarmy, przestoje, mikroprzestoje, wskaźniki produkcyjne, wizualizacja procesu produkcji). Aplikacja CyberVision to odpowiedź na potrzeby Klientów, którzy chcieliby otrzymać „pudełkowe” rozwiązanie do monitoringu parku maszyn, które jest szybsze i niedrogie we wdrożeniu.
Możliwości komunikacji z maszynami
Istnieje kilka możliwości komunikacji rozwiązania CyberVision z parkiem maszynowym. Wiek oraz rodzaj parku maszynowego nie stanowi blokady przed wdrożeniem rozwiązania tej klasy. Preferowanym przez nas sposobem integracji z maszynami jest komunikacja ze sterownikiem PLC maszyny. Na serwerze aplikacji zainstalowane są drivery komunikacyjne, które przy wykorzystaniu odpowiednich protokołów komunikacyjnych pozwalają na odczytywanie zmiennych ze sterownika PLC. Wykorzystujemy następujące protokoły komunikacyjne: OPC UA, OPC DA, Modbus TCP, Modbus RTU, MTConnect, FANUC FOCAS, Siemens S7 PUT/GET, SLMP, EtherNet/IP, Heidenhain i inne. Istnieje możliwość dołożenia zewnętrznego oczujnikowania maszyny, bądź wykorzystania dostępnych czujników. W takim przypadku dostarczamy szafkę sterowniczą do akwizycji sygnałów z zewnętrznych czujników (lub tych zamontowanych przez nas). Przy wykorzystaniu dodatkowej szafki sterowniczej mamy możliwość podbierania sygnałów elektrycznych z maszyny w przypadku, gdy maszyna nie posiada sterownika PLC lub sterownik nie posiada możliwości komunikacyjnych. Czwarty sposób komunikacji z maszynami to wykorzystanie API lub nadrzędnej bazę danych maszyny, o ile maszyna posiada taką możliwość.
Co to jest Andon?
Jest to narzędzie służące do sygnalizacji problemów produkcyjnych. Andon opiera się na wizualnym przekazywaniu informacji za pomocą sygnałów świetlnych. Głównym elementem Andona jest tablica/dashboard na którym wyświetlane są najważniejsze informacje dotyczące czasu przestojów, czasu pracy. W przypadku aplikacji CyberVision Andony mogą być zgłaszane przez Operatorów na stanowiskach produkcyjnych lub pochodzić bezpośrednio z maszyn.
Jakie informacje z maszyn można monitorować w aplikacji?
W zależności od sposobu komunikacji z maszynami mamy różne możliwości monitoringu parku maszynowego. W najbardziej rozbudowanej formie (np. przy integracji z PLC) system zbiera informacje na temat stanów binarnych: praca, brak pracy, włączenie trybu auto, włączenie trybu manual, wyłączenie safety, otwarcie drzwi / pokrywy oraz wiele innych sygnałów, które z maszyny chciałby Klient monitorować. System może zbierać również dane analogowe: temperatury, posuwy, obroty, ciśnienie, momenty, cykle i inne zmienne zapisywane w PLC maszyny. Ponadto system może archiwizować informację w postaci logów na temat: uruchomionego programu lub założonego narzędzia. W najmniej rozbudowanej formie monitoringu parku maszynowego (oczujnikowanie maszyny lub podebranie sygnałów elektrycznych) system zbiera podstawowe informacje: praca, brak pracy, wyprodukowane ilości / przepracowane cykle.
Czym są wizualizacje w systemie CyberVision?
Wizualizacje to jeden z najważniejszych elementów systemu CyberVision. Wizualizacje wyświetlane są na telewizorach umieszczonych w obszarze produkcji, prezentowane na komputerach użytkowników oraz smartfonach. Informacje na wizualizacjach są odświeżane w czasie rzeczywistym i mogą zmieniać się w zależności od specyficznych warunków: np. w przypadku przerwy produkcyjnej, zmiany zlecenia produkcyjnego, po upływie założonego czasu lub na polecenie operatora, który za pośrednictwem aplikacji może sterować wyświetlanymi wizualizacjami. Wizualizacja musi być dopasowana do grupy odbiorców (wizualizacja dla operatora na stanowisku będzie znacząco się różnić od wizualizacji dla osób zarządzających), dlatego naszym Klientom proponuje wspólne zaprojektowanie wizualizacji. Taki projekt trafia do zespołu developerskiego, który przygotowuje cyfrowy odpowiednik. Ponadto posiadamy ponad 100 unikalnych elementów wizualizacji, dzięki czemu Klient może samodzielnie konfigurować wybrane wizualizacje. W aplikacji CyberVision licencjonujemy unikalne projekty wizualizacji, natomiast nie licencjonujemy ilości unikalnych wyświetleń (1 projekt może być zaprezentowany w tym samym czasie na wielu urządzeniach).
Sposoby licencjonowania aplikacji
System CyberVision może być wdrożony w dwóch wariantach: SaaS lub On Premise. W przypadku wyboru licencji wieczystej zapraszamy do kontaktu z działem sprzedaży, który przygotuje dla Państwa ofertę indywidualną. W celu skonfigurowania oferty w modelu SaaS zapraszamy do skorzystania z kalkulatora SaaS w zakładce CENNIK. Wdrożenie w przypadku SaaS mogą Państwo przeprowadzić samodzielnie na podstawie instrukcji lub zlecić nam przeprowadzenie wdrożenia.
Ilość wdrożeń oraz liczba maszyn podłączonych do systemu
Na ten moment przeprowadziliśmy ok. 50 wdrożeń naszych rozwiązań w obszarze wsparcia procesów produkcyjnych. W obecnej chwili nasze rozwiązania monitorują ok. 2000 maszyn zlokalizowanych u naszych Klientów. Monitoring maszyn odbywa się w czasie rzeczywistym.
Jaki jest koszt wdrożenia systemu CyberVision?
Koszt uzależniony jest od wielu zmiennych natomiast standardowe wdrożenie, które trwa do 3 miesięcy, obejmujące ok. 10 maszyn / stanowisk produkcyjnych to koszt ok. 100 000 PLN netto, bez kosztów sprzętu, który jest bardzo indywidualną kwestią.