fbpx

SYSTEMY RAION

SYSTEM DO ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ W BRANŻY AUTOMOTIVE

Branża automotive w Polsce bardzo prężnie się rozwija. W 2023 roku wyprodukowano w naszym kraju ok. 612,9 tys. aut. Do tego dochodzi jeszcze produkcja różnego rodzaju podzespołów samochodowych. Jednocześnie firmy działające w tej branży wciąż muszą mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność dostosowania produkcji do wymogów unijne dotyczących ekologii i elektromobilności.

W usprawnieniu procesów produkcyjnych i przystosowaniu ich do europejskich regulacji pomoże Ci system MES (z ang. Manufacturing Execution System). Jest to rozbudowane narzędzie informatyczne do zarządzania produkcją, które umożliwia śledzenie poszczególnych procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

System MES dla branży automotive składa się z modułów, które odpowiadają za kontrolę różnych obszarów funkcjonowania firmy. W efekcie można go bardzo łatwo dostosować do wymagań i potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Kompleksowe zarządzanie produkcją w branży automotive pozwala na:

ZAUFALI NAM

Korzyści z wdrożenia
systemu RAION MES
dla branży
automotive
w Twojej firmie

Korzyści systemu MES

Optymalizacja procesów i redukcja kosztów

System MES posiada wiele zaawansowanych funkcji, które doskonale się uzupełniają. Sprawny przepływ danych przyczynia się do optymalizacji procesów, umożliwia zredukowanie kosztów produkcji oraz pozwala na uzyskanie sporych oszczędności. Jest to możliwe dzięki automatyzacji procesów, minimalizacji przestojów i efektywnemu wykorzystaniu dostępnych zasobów.

Monitorowanie i analiza wydajności produkcji

W branży motoryzacyjnej trafna ocena wydajności jest kluczowa, aby móc sprawnie zarządzać produkcją. System MES jest z powodzeniem wykorzystywany do monitorowania i analizy wydajności linii i stanowisk, a także umożliwia identyfikację źródeł strat oraz szybką reakcję na powstałe problemy. Jego wdrożenie pozytywnie wpływa na wzrost wskaźników produkcyjnych, w tym również wskaźnika OEE (Overall Equipment Efficiency).

Integracja z zewnętrznymi systemami

System MES dla branży automotive to doskonały wybór dla firm, które dotychczas korzystały z kilku różnych systemów i chcą je ze sobą zintegrować, aby poprawić przepływ informacji. Płynna integracja jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania, które składa się z wielu funkcjonalnych modułów i może być systematycznie rozbudowywane.

Wsparcie dla manualnych stanowisk

Innowacyjny system MES nie jest przeznaczony tylko do maszyn i linii automatycznych. Można go także stosować do poprawy efektywności stanowisk ręcznych. Oprogramowanie umożliwia standaryzację procesów i zwiększenie ich powtarzalności oraz ułatwia zarządzanie czasem pracy.

Traceability i standaryzacja procesów

Śledzenie poszczególnych etapów produkcji, ich dokumentowanie i standaryzacja to kolejne elementy, które mogą zostać znacząco usprawnione po wdrożeniu systemu MES. To wielofunkcyjne narzędzie ułatwia przestrzeganie procedur, dzięki czemu firma jest w stanie spełnić rygorystyczne wymagania branżowe.

Skuteczne zarządzanie jakością

Oprogramowanie MES dla branży automotive wspiera badania i analizy jakości. Z jego pomocą firma może udoskonalać procesy i sprawnie zarządzać jakością produkowanych podzespołów. Oprogramowanie pozwala także na szybkie wykrywanie wad jakościowych i awarii oraz korygowanie ewentualnych błędów.

Korzyści z wdrożenia systemu RAION MES dla branży meblarskiej w Twojej firmie

Obniżenie kosztów produkcji

Nowoczesny system MES sprawnie porządkuje dane i umożliwia szybkie dostrzeżenie ewentualnych błędów. Z jego pomocą zoptymalizujesz procesy produkcyjne i unikniesz niepotrzebnych wydatków. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Szeroki wybór modułów

Każda branża ma swoją specyfikę. Dlatego system MES umożliwia dowolny dobór modułów w zależności od potrzeb danej firmy. Modułowa budowa sprawia, że system możesz bez przeszkód rozbudowywać o nowe funkcjonalności.

Monitoring pracy maszyn w czasie rzeczywistym

Przestoje w produkcji powodują dotkliwe straty finansowe. Możesz temu zapobiec, jeśli zdecydujesz się na wdrożenie systemu MES dla branży meblarskiej. Nasze oprogramowanie skutecznie wykrywa wszelkie błędy, co umożliwia szybką reakcję i natychmiastowe przeprowadzenie działań naprawczych.

Integracja z zewnętrznymi systemami

Innowacyjny system zarządzania produkcją bezpiecznie integruje się z innymi systemami klasy ERP, APS, RCP, CMMS i BI, powszechnie wykorzystywanymi w branży meblarskiej. Jest to kolejne ułatwienie, dzięki któremu możesz usprawnić przepływ informacji we wszystkich działach firmy.

Dostęp online

Kompleksowa realizacja produkcji jest możliwa dzięki wygodzie dostępu do informacji gromadzonych i przetwarzanych przez System MES. Dane możesz przeglądać na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu, które zostało połączone z siecią przemysłową zakładu produkcyjnego.

Wczesne wykrywanie błędów

Błędy ludzkie zdarzają się w każdej pracy. Korzystanie z zaawansowanego systemu MES dla branży meblarskiej pozwala szybko wykryć wszelkie niedociągnięcia. Dodatkowo system sam podpowiada użytkownikom najlepsze rozwiązania, co znacząco zmniejsza ryzyko pomyłki.

CASE STUDY

OPIS FIRMY I PROCESU PRODUKCYJNEGO

Jednym z Klientów firmy Raion Software jest przedsiębiorstwo z branży spożywczej. Proces wytwórczy polega na wykorzystaniu gotowej mieszanki herbaty i zapakowaniu jej w odpowiednie saszetki, następnie kartony, a finalnie palety. Następnie taki towar trafia na półki sklepowe na całym świecie. Przedsiębiorstwo posiada rozbudowany park maszynowy, na który składa się około 60 maszyn produkcyjnych.

WDROŻENIE SYSTEMU MES DLA OPTYMALIZACJI PROCESU PRODUKCYJNEGO W BRANŻY FMCG

Na pewnym etapie rozwoju Przedsiębiorstwo zdecydowało się na wdrożenie systemu klasy MES, którego celem jest wsparcie całego procesu produkcyjnego oraz wszystkich procesów wspierających produkcję. Oczekiwania biznesowe Klienta można rozpatrywać pod wieloma aspektami. Jedną z perspektyw jest struktura zarządzania, ponieważ każdy z działów chce osiągnąć specyficzne korzyści z wdrożenia systemu MES.

OPTYMALIZACJA PROCESÓW PRODUKCJI

Obszar produkcji chciał pozyskiwać dokładną informację na temat wyprodukowanych ilości, które zostały przeprocesowane przez poszczególne etapy produkcji. Na etapy produkcji składa się proces zasypywania mieszanki herbaty, pakowania jej w teabagi przez maszynę, a następnie drukowanie i ważenie torebek. Krytycznym elementem było czyszczenie maszyny zasypowej, a przez wdrożenie systemu zakładano zwiększenie monitoringu tego procesu oraz pewności, że czynność została wykonana przed uruchomieniem produkcji. Ostatni etapem jest proces celofanowania i pakowania kartonów z opakowaniami na paletach. Klient w systemie MES chciał zarządzać etykieciarkami, ponieważ nadanie odpowiedniej etykiety zwalniało towar z produkcji i pozwalało na jego transport do magazynu. W celu usprawnienia pracy operatorów na stanowiskach na dotykowych panelach miał się wyświetlać BOM produktu oraz wszystkie inne komunikaty, które dotyczyły danego zlecenia. Całe raportowanie postępu produkcji odbywało się ręcznie przez kierowników zmianowych, natomiast miało to być zastąpione przez bezpośrednie raportowanie przez operatorów przy wykorzystaniu paneli dotykowych MES. Ponadto bardzo ważnym elementem było wyciąganie informacji z maszyn na temat wszystkich awarii, przezbrojeń oraz wydajności i sygnalizowanie tych zdarzeń poprzez rozbudowany i spersonalizowany system Andon.

KONTROLA JAKOŚCI W BRANŻY FMCG

W branży FMCG bardzo ważnym aspektem jest kontrola jakości wytwarzanych produktów. Procedury jakościowe były bardzo mocno rozbudowane i zaawansowane, przez co operatorzy poświęcali dużo czasu na przeprowadzanie drobiazgowych kontroli. Dotychczasowo operatorzy ręcznie wypełniali karty jakościowe, a następnie potwierdzali wyniki kontroli w biurze Kontroli Jakości. Dodatkowo operatorzy zobligowani byli do wypełniania tabeli zniszczeń, które pozwalała na dokładne określenie miejsca powstania i rodzaju odrzutu w procesie produkcyjnym. Wszystkie te procesy miały zostać zautomatyzowane i zcyfryzowane, a papierowe dokumenty miały zostać wyeliminowane. Było to możliwe dzięki integracji z urządzeniami peryferyjnymi, czyli wagami i drukarkami.

TRANSFORMACJA DNIA PRACY OPERATORA PO WDROŻENIU SYSTEMU

Po wdrożeniu systemu zmianie uległo wiele procesów. Radykalnie zmienił się dzień pracy operatora. Wcześniej operator wszystko raportował w papierowych formularzach i musiał oczekiwać na potwierdzenie przełożonych. Obecnie operator loguje się do systemu przy pomocy karty RFID, z listy maszyn wybiera konkretną maszynę. Na panelu operatorskim widzi listę zleceń do wykonania, rozpoczyna zlecenie i cały proces raportowany jest już automatycznie w systemie. Operator może zgłaszać dowolne problemy zaistniałe w trakcie produkcji, a także wypełnia formularze jakościowe, które od razu trafią do działu Kontroli Jakości. Dzięki temu uzyskiwane jest pełne traceability produktu przez proces produkcyjny.

CASE STUDY

Niska skuteczność raportowania ręcznego

Niejednokrotnie spotykamy się u naszych Klientów z niemożnością szybkiej weryfikacji postępu procesu produkcyjnego. Przedsiębiorstwa opierają gromadzenie informacji na podstawie raportów wypełnianych przez pracowników produkcyjnych. Raporty mogą przybierać różną formę np. tablic lub kart odpowiednio rozlokowanych na halach produkcyjnych. Za pośrednictwem tych mediów dokonywana jest weryfikacja postępu produkcji oraz monitorowane są najważniejsze parametry: dostępność, wydajność i jakość. Ręczne sposoby raportowania produkcji posiadają szereg wad. Wymuszają oderwanie operatorów od najważniejszych czynności realizowanych w procesie – obsługi maszyn, montażu lub produkcji. Następnie wymagają sprawdzenia, przepisania i przetworzenia przez inżyniera, który na podstawie tych informacji podejmuje decyzję o zmianach w procesach. Zdarza się, że informacje przekazywane przez operatorów są niekompletne lub różnią się od rzeczywistych pomiarów. Ponadto nie jest to system, który ułatwia bieżący podgląd na proces produkcyjny, ponieważ informacje oczekują zawsze na przekazanie.

Ręczne sposoby weryfikacji produkcji mogą być zastąpione przez rozwiązania IT. Przykładem systemu, który generuje wartość dodaną dla Klientów w obszarze weryfikacji produkcji jest system Basic MES. Aplikacja ułatwia gromadzenie i dostęp do informacji w czasie rzeczywistym poprzez udostepnienie jednego centralnego rozwiązania zastępującego rozproszone tablice i karty.

Systemy w branży automotive

Raion Basic MES jako wsparcie w monitoringu produkcji

Na przykładzie naszego Klienta, u którego wdrożyliśmy oferowane przez Raion Software rozwiązanie chcielibyśmy zaprezentować możliwości systemu. Nadrzędnym celem wdrożenia było wyeliminowanie tablic uzupełnianych za pomocą pisaków, co w efekcie miało przełożyć się na usprawnienie weryfikacji i działania procesu produkcyjnego. Na tablicach notowany był godzinowy postęp procesu produkcyjnego i konfrontowany z założonymi normami produkcyjnymi. Oprócz tego Klient chciał uzyskać możliwość monitoringu kluczowych parametrów maszyn i urządzeń pracujących w obszarze produkcji. W założeniach projektu aplikacja miała umożliwiać za pomocą panelu mobilnego lub ekranu operatora uzupełnianie informacji o wyprodukowanych sztukach w danej godzinie produkcyjnej. Zapisywana była informacja o wykonanym zleceniu w ramach gniazda, grupy stanowisk oraz obszaru na danej zmianie produkcyjnej. System może być zasilany dwoma źródłami informacji:

– Ręcznie na podstawie deklaracji operatora o wykonanej ilości sztuk.
– Automatycznie na podstawie podbieranych sygnałów elektrycznych z maszyn produkcyjnych.

Początkowo dokonana została prosta integracja z czujnikami w które wyposażona była maszyna. Następnie w trakcie projektu rozrosła się do stanu, w którym informacja na temat wyprodukowanych sztuk i pozostałych parametrów technologicznych była zaciągana bezpośrednio ze sterownika maszyny.

Wykorzystano komunikację przez przemysłowe protokoły komunikacyjne takie jak:

– OPC UA
– MODBUS TCP
– Siemens S7

Zasilanie informacjami bezpośrednio ze sterownika PLC dało dużo możliwości pod względem wykorzystania aplikacji i prezentowania danych w formie wykresów, raportów jak również tworzeniu zależności, które determinują informacje zaczytane w systemie. Opisaniu tych możliwości poświęcimy osobny business case, który udostępnimy Państwu w niedalekiej przyszłości.

Korzyści z wdrożenia, czyli aktualność, pewność, ciągłość informacji

Rozbudowanie możliwości systemu o automatyczne śledzenie procesu produkcyjnego odciążyło operatorów obsługujących maszynę z cyklicznego raportowania informacji na temat postępu procesu produkcyjnego, ponieważ informacja była bezpośrednio uzyskiwana z sygnałów zgromadzonych za pomocą opomiarowania zastosowanego na maszynie. Dodatkowo takie podejście do uruchomienia otworzyło szereg dodatkowych korzyści. Jedną z nich był monitoring mikroprzestojów, jak i przestojów występujących na stanowisku. Mierzenie ręczne mikroprzestojów jest praktycznie niemożliwe, natomiast straty wygenerowane w sumie przez mikroprzestoje mogą mieć ogromy wpływ na efektywność produkcji. System zbiera informacje o wszystkich przestojach i mikroprzestojach. Klient ma możliwość zdefiniowania, które zatrzymanie ma zostać sklasyfikowane jako mikroprzestój, a które wynika z charaktery pracy maszyny lub procesu produkcyjnego. W aplikacji Basic MES w jasny i czytelny dla użytkownika sposób istnieje możliwość podglądu tryby pracy maszyny (praca ciągła lub praca w pickach), co w efekcie przekłada się na pozyskanie precyzyjnej informacji na temat dostępności parku maszynowego i zwiększenie płynności przepływu materiałów przez stanowiska. Wartością dodaną jest również lepsze dysponowanie materiałami potrzebnymi do produkcji oraz pracownikami, ponieważ ich ilość jest dostosowana do aktualnej pracy maszyny. Jest to szczególnie ważny element w czasach, gdy trudno pozyskać wykwalifikowanych pracowników.

System archiwizuje wszystkie informacje o procesie produkcyjnym i umożliwia szybki dostęp do zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Na podstawie pewnych informacji pochodzących z maszyn, a nie jak dotychczas deklaracji operatorów, inżynierowie odpowiedzialni za wdrażanie zmian w obszarze produkcji mogą podejmować trafne decyzje i optymalizować procesy. Proces komunikacji w obszarze produkcji został usprawniony, a przepływ informacji uzyskał dodatkowe korzyści takie jak możliwość bieżącego podglądu, czy redukcja procedur wewnętrznych. Ponadto, dzięki systemowemu podejściu do weryfikacji produkcji Klient uwolnił czas, który był przeznaczony na cykliczną weryfikację postępu produkcyjnego.

Moduły systemu MES dla branży automotive

System MES dla branży automotive umożliwia sprawne przeprowadzenie transformacji cyfrowej w Twojej firmie. Nasi specjaliści przygotują dla Ciebie oprogramowanie idealnie dostosowane do struktury firmy i specyfiki realizowanych procesów produkcyjnych. Budowa modułowa pozwala na dowolną konfigurację funkcjonalności w oparciu o potrzeby i oczekiwania klienta. W ramach współpracy z naszą firmą możesz zdecydować się na moduły, które odpowiadają za takie czynności jak:

  • gromadzenie danych bezpośrednio z maszyn,
  • nadawanie różnych poziomów uprawnień,
  • customizacja interfejsów aplikacji,
  • monitorowanie kluczowych wskaźników w czasie rzeczywistym,
  • wizualizacja informacji,
  • wykrywanie przestojów,
  • rejestracja i zarządzanie przepływem materiałów,
  • rejestracja operatorów i maszyn,
  • automatyzacja procesów jakościowych,
  • kontrola wewnątrzprocesowa,
  • raportowanie odrzutu oraz reworku,
  • cyfryzacja marszruty technologicznej,
  • monitorowanie parametrów technologicznych,
  • integracja z zewnętrznymi systemami,
  • sterowanie nadzorcze,
  • zarządzanie magazynem w branży automotive.

Dzięki proponowanym przez nas rozwiązaniom zarządzanie produkcją w branży automotive będzie zdecydowanie prostsze. Jest to skuteczny sposób na optymalizację procesów biznesowych i zyskanie przewagi nad konkurencją. System MES dla branży automotive to inwestycja na lata, która zapewni Twojej firmie ugruntowaną pozycję na rynku.

System APS - rola i funkcje

Zarządzanie produkcją w branży automotive – FAQ

System MES dla branży automotive – co to takiego?

Jest to innowacyjne oprogramowanie do zarządzania procesami produkcyjnymi, a także do zarządzania magazynem w branży automotive. System MES składa się z modułów, które można dowolnie ze sobą zestawiać, aby stworzyć funkcjonalne narzędzie do monitorowania i kontrolowania produkcji.

Dlaczego warto wdrożyć MES dla branży automotive?

System MES pozwala na skuteczne przeprowadzenie transformacji cyfrowej, integrację danych z różnych systemów oraz optymalizację procesów produkcyjnych. Z jego pomocą firma może skrócić czas poszczególnych etapów produkcji oraz znacząco zredukować koszty związane z prowadzoną działalnością.

Ile trwa wdrożenie systemu MES dla branży automotive?

Czas wdrożenia systemu MES dla branży automotive jest różny i zależy przede wszystkim od ilości modułów oraz stopnia skomplikowania procesów produkcyjnych. Średnio wdrożenie może trwać od 6 do 9 miesięcy. Jest ono poprzedzone kompleksową analizą potrzeb firmy oraz sposobu działania docelowej aplikacji.

Od czego zacząć wdrażanie systemu MES?

Implementację systemu MES można zacząć od wyznaczenia mniejszych obszarów wdrożenia. Takie działanie pomoże pracownikom przyzwyczaić się do zmian, sprawi, że szybciej zaadaptują się do nowej sytuacji i chętniej będą uczestniczyli w całym procesie wdrożenia.