Branża metalowa składa się z wielu powiązanych ze sobą obszarów działania. Wyspecjalizowane firmy zajmują się produkcją i obróbką metali, sprzedażą wyrobów stalowych, a także produkcją precyzyjnych elementów i większych konstrukcji. Konkurencja w branży metalowej jest bardzo duża. Poszczególne procesy produkcyjne możesz znacząco usprawnić dzięki zastosowaniu systemu MES dla branży metalowej.
MES (z ang. Manufacturing Execution System) to zaawansowane narzędzie informatyczne do zarządzania produkcją. Oprogramowanie składa się z modułów, które służą do integrowania danych i kontrolowania procesów zachodzących w danej firmie. Z jego pomocą możliwe jest śledzenie produkcji w czasie rzeczywistym i szybkie wykrywanie przestojów.
System MES dla branży metalowej to elastyczne rozwiązanie, które klienci mogą dowolnie dostosowywać do indywidualnych potrzeb swojej firmy. Wdrożenie oprogramowania szybko przynosi widoczne rezultaty. Wśród nich na uwagę zasługują między innymi:
ZAUFALI NAM
Redukcja kosztów i automatyzacja procesów
System MES dla branży metalowej świetnie sprawdza się, gdy firma jest zmuszona zoptymalizować koszty produkcji, aby utrzymać wysoką pozycję na rynku. Zastosowanie specjalistycznego oprogramowanie nie tylko skraca czas potrzebny na realizację zadań, ale także umożliwia automatyzację wielu kluczowych procesów, dzięki czemu firma staje się bardziej elastyczna i konkurencyjna.
Możliwość szybkiego modyfikowania procesów
Branża metalowa nieustannie mierzy się ze zmianami, które nie pozostają bez wpływu na rentowność firm. Wzrost kosztów produkcji, nowe regulacje prawne lub restrykcyjne wymogi unijne to tylko niektóre z nich. System MES dla branży metalowej integruje dane z różnych obszarów działania firmy, dzięki czemu wprowadzenie ewentualnych modyfikacji jest dużo prostsze i nie zajmuje wiele czasu.
Skalowalność systemu
System MES dla branży metalowej jest też w pełni skalowalny, co oznacza, że możesz go dowolnie rozbudowywać w zależności od potrzeb. Uruchomienie dodatkowej funkcjonalności lub podłączenie kolejnej maszyny jest szybkie i bezproblemowe. Przez cały okres korzystania z oprogramowania możesz liczyć na nasze wsparcie.
Precyzyjne zarządzanie jakością
Automatyzacja procesów jakościowych to duże ułatwienie dla firm z branży metalowej. Elektroniczne karty zniszczeń oraz karty kontroli jakości wewnątrzprocesowej umożliwiają ewidencję zdarzeń i jakości wyrobów przez operatorów wprost do systemu MES. Pozwala to przyspieszyć pracę i znacząco minimalizuje ryzyko popełnianie błędów.
Szybkie wykrywanie błędów
System MES dla branży metalowej świetnie sprawdza się zarówno w małych, jak i średnich czy dużych firmach. Oprogramowanie szybko wychwytuje błędy, a dzięki intuicyjnemu interfejsowi można je bardzo sprawnie wyeliminować, co bezpośrednio przekłada się na większą wydajność firmy.
Monitoring kluczowych wskaźników
Zaawansowane procesy produkcyjne wymagają stałego kontrolowania różnego rodzaju wskaźników. Z systemem MES precyzyjne wyznaczenie i mierzenie współczynnika OEE lub innych ważnych KPI jest zdecydowanie prostsze i zajmuje dużo mniej czasu.
Obniżenie kosztów produkcji
Nowoczesny system MES sprawnie porządkuje dane i umożliwia szybkie dostrzeżenie ewentualnych błędów. Z jego pomocą zoptymalizujesz procesy produkcyjne i unikniesz niepotrzebnych wydatków. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy.
Szeroki wybór modułów
Każda branża ma swoją specyfikę. Dlatego system MES umożliwia dowolny dobór modułów w zależności od potrzeb danej firmy. Modułowa budowa sprawia, że system możesz bez przeszkód rozbudowywać o nowe funkcjonalności.
Monitoring pracy maszyn w czasie rzeczywistym
Przestoje w produkcji powodują dotkliwe straty finansowe. Możesz temu zapobiec, jeśli zdecydujesz się na wdrożenie systemu MES dla branży meblarskiej. Nasze oprogramowanie skutecznie wykrywa wszelkie błędy, co umożliwia szybką reakcję i natychmiastowe przeprowadzenie działań naprawczych.
Integracja z zewnętrznymi systemami
Innowacyjny system zarządzania produkcją bezpiecznie integruje się z innymi systemami klasy ERP, APS, RCP, CMMS i BI, powszechnie wykorzystywanymi w branży meblarskiej. Jest to kolejne ułatwienie, dzięki któremu możesz usprawnić przepływ informacji we wszystkich działach firmy.
Dostęp online
Kompleksowa realizacja produkcji jest możliwa dzięki wygodzie dostępu do informacji gromadzonych i przetwarzanych przez System MES. Dane możesz przeglądać na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu, które zostało połączone z siecią przemysłową zakładu produkcyjnego.
Wczesne wykrywanie błędów
Błędy ludzkie zdarzają się w każdej pracy. Korzystanie z zaawansowanego systemu MES dla branży meblarskiej pozwala szybko wykryć wszelkie niedociągnięcia. Dodatkowo system sam podpowiada użytkownikom najlepsze rozwiązania, co znacząco zmniejsza ryzyko pomyłki.
Jednym z Klientów firmy Raion Software jest przedsiębiorstwo z branży spożywczej. Proces wytwórczy polega na wykorzystaniu gotowej mieszanki herbaty i zapakowaniu jej w odpowiednie saszetki, następnie kartony, a finalnie palety. Następnie taki towar trafia na półki sklepowe na całym świecie. Przedsiębiorstwo posiada rozbudowany park maszynowy, na który składa się około 60 maszyn produkcyjnych.
Na pewnym etapie rozwoju Przedsiębiorstwo zdecydowało się na wdrożenie systemu klasy MES, którego celem jest wsparcie całego procesu produkcyjnego oraz wszystkich procesów wspierających produkcję. Oczekiwania biznesowe Klienta można rozpatrywać pod wieloma aspektami. Jedną z perspektyw jest struktura zarządzania, ponieważ każdy z działów chce osiągnąć specyficzne korzyści z wdrożenia systemu MES.
Obszar produkcji chciał pozyskiwać dokładną informację na temat wyprodukowanych ilości, które zostały przeprocesowane przez poszczególne etapy produkcji. Na etapy produkcji składa się proces zasypywania mieszanki herbaty, pakowania jej w teabagi przez maszynę, a następnie drukowanie i ważenie torebek. Krytycznym elementem było czyszczenie maszyny zasypowej, a przez wdrożenie systemu zakładano zwiększenie monitoringu tego procesu oraz pewności, że czynność została wykonana przed uruchomieniem produkcji. Ostatni etapem jest proces celofanowania i pakowania kartonów z opakowaniami na paletach. Klient w systemie MES chciał zarządzać etykieciarkami, ponieważ nadanie odpowiedniej etykiety zwalniało towar z produkcji i pozwalało na jego transport do magazynu. W celu usprawnienia pracy operatorów na stanowiskach na dotykowych panelach miał się wyświetlać BOM produktu oraz wszystkie inne komunikaty, które dotyczyły danego zlecenia. Całe raportowanie postępu produkcji odbywało się ręcznie przez kierowników zmianowych, natomiast miało to być zastąpione przez bezpośrednie raportowanie przez operatorów przy wykorzystaniu paneli dotykowych MES. Ponadto bardzo ważnym elementem było wyciąganie informacji z maszyn na temat wszystkich awarii, przezbrojeń oraz wydajności i sygnalizowanie tych zdarzeń poprzez rozbudowany i spersonalizowany system Andon.
W branży FMCG bardzo ważnym aspektem jest kontrola jakości wytwarzanych produktów. Procedury jakościowe były bardzo mocno rozbudowane i zaawansowane, przez co operatorzy poświęcali dużo czasu na przeprowadzanie drobiazgowych kontroli. Dotychczasowo operatorzy ręcznie wypełniali karty jakościowe, a następnie potwierdzali wyniki kontroli w biurze Kontroli Jakości. Dodatkowo operatorzy zobligowani byli do wypełniania tabeli zniszczeń, które pozwalała na dokładne określenie miejsca powstania i rodzaju odrzutu w procesie produkcyjnym. Wszystkie te procesy miały zostać zautomatyzowane i zcyfryzowane, a papierowe dokumenty miały zostać wyeliminowane. Było to możliwe dzięki integracji z urządzeniami peryferyjnymi, czyli wagami i drukarkami.
Po wdrożeniu systemu zmianie uległo wiele procesów. Radykalnie zmienił się dzień pracy operatora. Wcześniej operator wszystko raportował w papierowych formularzach i musiał oczekiwać na potwierdzenie przełożonych. Obecnie operator loguje się do systemu przy pomocy karty RFID, z listy maszyn wybiera konkretną maszynę. Na panelu operatorskim widzi listę zleceń do wykonania, rozpoczyna zlecenie i cały proces raportowany jest już automatycznie w systemie. Operator może zgłaszać dowolne problemy zaistniałe w trakcie produkcji, a także wypełnia formularze jakościowe, które od razu trafią do działu Kontroli Jakości. Dzięki temu uzyskiwane jest pełne traceability produktu przez proces produkcyjny.
W roku 2018 firma Raion Automatyka wdrożyła system klasy MES u jednego ze swoich klientów – firmie będącej jednym z czołowych producentów części i akcesoria do przyczep samochodowych. Zakład produkcyjny z wieloletnią historią, zatrudniający ponad 100 osób, od kilku lat wykorzystuje system ERP do zarządzania m.in. zamówieniami, zleceniami oraz operacjami produkcyjnymi, magazynami materiałów, rejestracji cyklu życia wyrobu oraz analizy kosztów. Przed wdrożeniem systemu MES, system ERP klienta był zasilany danymi także wprost z produkcji, gdzie za pomocą prostej aplikacja operatorzy raportowali w bardzo uproszczony sposób wykonywane operacje produkcyjne. Zgodnie z polityką ciągłego rozwoju, klient zdecydował się wdrożyć system klasy MES w trzech głównych obszarach produkcyjnych fabryki: tłocznia, spawalnia oraz montownia. Głównym powodem takiej decyzji był niewystarczający przepływ informacji między halami produkcyjnymi a procesem biznesowym w przypadku systemu ERP oraz niski poziom szczegółowości tych danych.
Kluczowym wymogiem klienta wobec wdrożenia systemu MES była rejestracja rzeczywistych czasów pracy oraz przestojów parku maszynowego i operatorów, a także monitorowanie prac w toku oraz ich tempa w czasie rzeczywistym. Ponadto system MES musiał zastąpić wykorzystywaną dotychczas aplikację produkcyjną, w związku z powyższym musiał zostać zintegrowany z systemem ERP, dodatkowo zasilając go większą ilością danych wprost z obszaru produkcji. Dalsze wymagania sformułowane przez klienta przedstawione zostały poniżej:
Dodatkowym wymaganiem klienta było utworzenie w systemie MES funkcjonalności do ewidencji czasu pracy operatorów maszyn, uzyskując te informacje wprost z hali produkcyjnej, a nie jak to miało miejsce do tej pory – w szatni oraz przekazanie ich do systemu APS klienta.
W związku ze znaczną skalą inwestycji dla klienta, koniecznością integracji systemu MES z obecnie funkcjonującymi w fabryce systemami ERP oraz APS oraz ograniczeniem ryzyka, wdrożenie systemu MES podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich (pilotaż) polegał na wdrożeniu systemu MES do pierwszego obszaru produkcyjnego klienta – tłoczni oraz integracji ze znajdującymi się na tej hali maszynami. Po kilku miesiącach użytkowania systemu MES na tym obszarze i uzyskaniu informacji zwrotnej od klienta oraz przeprowadzeniu analiz, specjaliści z firma Raion Automatyka dopasowali system do specyficznych potrzeb tego konkretnego wdrożenia. Po tym czasie nastąpił drugi etap wdrożenia, czyli rozszerzenie systemu na pozostałe dwa główne obszary produkcyjne – spawalnię oraz montownię.
Wdrożenie systemu MES przyniosło klientowi wiele korzyści. W pierwszej kolejności, informacje gromadzone przez system, pobierane wprost z maszyn, dotyczące rzeczywistego postępu produkcji są dostępne w sposób ciągły oraz prezentowane na bieżąco na ekranach i monitorach na halach oraz w biurach specjalistów. Umożliwia to wczesne reagowanie w przypadku wystąpienia zakłóceń, niskiej wydajności lub jakości, co przekłada się bezpośrednio na wzrost produktywności zakładu.
Natychmiastowa informacja o awarii lub przestoju pozwala na błyskawiczne podjęcie odpowiednich działań mających na celu zmniejszenie skali oraz skutków zakłóceń. Ponadto dane gromadzone oraz analizowane przez system, przedstawiane w formie przejrzystych raportów prezentujących dokładnie te dane, które są punktem zainteresowania, pozwalają wskazać wolne moce produkcyjne lub zasoby wykorzystywane w sposób nieoptymalny. Posiadając takie dane, optymalizacja produkcji staje się zadaniem o wiele łatwiejszym. Przeniesienie systemu ewidencji czasu pracy do hali produkcyjnej oraz ścisłe jego powiązanie z pozostałymi funkcjami systemu MES przyniosło wymierne korzyści klientowi, obserwowane poprzez lepsze wykorzystanie parku maszynowego. System wdrożony przez firmę Raion Automatyka spełnił wszystkie wymagania sformułowane przez klienta. W chwili obecnej do systemu wdrażane są kolejne funkcjonalności mające na celu dalszą optymalizację produkcji. Wdrożenie systemu MES to mierzalne korzyści dające konkurencyjną przewagę każdej nowoczesnej firmie produkcyjnej.
System MES dla branży metalowej to elastyczne rozwiązanie, dzięki któremu Twoja firma sprosta każdemu wyzwaniu i będzie w stanie konkurować z najlepszymi graczami na rynku. W ramach współpracy przygotujemy dla Ciebie dedykowane oprogramowanie, które będzie uwzględniało strukturę Twojej firmy oraz indywidualne potrzeby każdego z działów. System MES dla branży metalowej może składać się z modułów, które odpowiadają za:
Specjalistyczne oprogramowanie to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą zoptymalizować procesy biznesowe i tym samym zwiększyć konkurencyjność swojej firmy na lokalnych i zagranicznych rynkach. Dzięki systemowi MES zyskasz pełną kontrolę nad procesami produkcyjnymi i będziesz w stanie sprawnie realizować bardzo duże zlecenia.
Zarządzanie produkcją w branży metalowej – FAQ
System MES dla branży metalowej – co to jest?
Jest to zaawansowane technologicznie oprogramowanie do zarządzania produkcją i magazynem, które umożliwia zgromadzenie wszystkich danych w jednym miejscu i kontrolowanie procesów zachodzących w firmie. System MES dla branży metalowej za każdym razem jest dostosowywany do potrzeb danego klienta. Co oznacza, że zawiera tylko te moduły i funkcje, z których faktycznie będziesz korzystać.
System MES dla branży metalowej – dlaczego warto?
Firmy z branży metalowej są zależne od swoich klientów i dostawców, czyli firm, które zamawiają u nich gotowe produkty lub dostarczają surowce i niezbędne podzespoły. W razie jakichkolwiek zawirowań na rynku firma z branży metalowej musi umieć szybko dostosować się do zmian. Będzie to zdecydowanie prostsze, jeśli zdecydujesz się na wdrożenie systemu MES. Dzięki zaawansowanym funkcjom możliwe jest skrócenie czasu procesów produkcyjnych i redukcja kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z jakimi systemami można zintegrować system MES dla branży metalowej?
Jeśli Twoja firma korzysta już z systemu ERP, APS, CMMS, WMS, nie musisz się martwić. Można je wygodnie zintegrować z naszym oprogramowaniem poprzez wykorzystanie API, udostępnienie widoków bazodanowych lub wymianę plików. W efekcie zachowasz dotychczasowe dane i będziesz mógł w pełni korzystać z nowych funkcjonalności.
Jak wygląda konfiguracja systemu MES dla branży metalowej?
Oferowany przez nas system MES jest rozwiązaniem w pełni konfigurowalnym. Oprogramowanie składa się z modułów, które ogólnie opisują zakres działania aplikacji. Po przeprowadzeniu analizy przedwdrożeniowej i sporządzeniu dokładnej listy potrzebnych funkcjonalności nasi developerzy wykonują dodatkową pracę, aby dostosować wybrane moduły do specyfiki procesów występujących w Twojej firmie.
POZNAJ GAMĘ
NASZYCH PRODUKTÓW
Copyright ©2024 RAION.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright ©2024 RAION.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
MENU
SYSTEMY
KONTAKT
ul. Główna 10, 61-005 PoznańCookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |