fbpx

SYSTEMY RAION

SYSTEM ANDON I SUMMON DLA BRANŻY LOGISTYCZNEJ

Systemy do kontrolowania i usprawniania procesów produkcyjnych w branży logistycznej

Branża logistyczna wciąż się rozwija, a sprawna obsługa klientów i kontrahentów wymaga skoordynowania ze sobą wielu działań w tym samym czasie. W usprawnieniu procesów produkcyjnych pomogą Ci systemy Andon i Summon. Korzystają z nich firmy zajmujące się transportem lądowym, powietrznym, wodnym oraz firmy odpowiedzialne za zarządzanie przepływem towarów.

System Andon dla branży logistycznej to zaawansowane oprogramowanie, które po raz pierwszy zostało wdrożone przez firmę Toyota. Jego zadaniem jest błyskawiczne informowanie o wystąpieniu nieprawidłowości w procesie produkcyjnym za pomocą sygnałów świetlnych. Sygnalizacja może następować automatycznie po wykryciu zagrożenia przez czujniki lub ręcznie, gdy operator wykryje błąd i wciśnie przycisk Andon.

System Summon dla branży logistycznej to narzędzie, które umożliwia tworzenie zawiadomień o potrzebie odebrania lub dostarczenia materiału przy użyciu wózka widłowego. Lista pojawia się na panelu dotykowym każdego wózka widłowego, co znacząco usprawnia koordynację dostaw towarów.

Wdrożenie systemów Andon i Summon jest doskonałym sposobem na zwiększenie wydajności i poprawę wyników finansowych firmy.

Najważniejsze zalety systemów Andon i Summon

ZAUFALI NAM

KORZYŚCI Z WDROŻENIA SYSTEMU RAION ANDON I RAION SUMMON DLA BRANŻY LOGISTYCZNEJ W TWOJEJ FIRMIE

Korzyści systemu MES

Oszczędność czasu

Systemy Andon i Summon są intuicyjne w obsłudze, a samo wdrożenie przebiega bardzo sprawnie. Stosowanie naszych systemów skraca czas potrzebny na wykonanie poszczególnych czynności. W efekcie operatorzy mogą skupić się na innych ważnych celach, a efektywność wykonywanej przez nich pracy znacząco wzrasta.

Redukcja kosztów

Szybka reakcja na nieprawidłowości i kontrola stanu wszystkich wezwań w czasie rzeczywistym pozwala zredukować koszty operacyjne. Korzystając z systemów Andon i Summon, możesz też zmniejszyć liczbę odpadów i ograniczyć przestoje w produkcji.

Eliminacja ryzyka błędu

System Andon dla branży logistycznej wspiera operatorów na stanowiskach produkcyjnych poprzez sygnalizowanie różnego rodzaju zakłóceń, wizualizacje oraz raporty obrazujące wszystkie zatrzymania produkcji, jakie miały miejsce w danym przedziale czasowym. Tak sprawna sygnalizacja i raportowanie pozwolą Ci skutecznie wyeliminować wszelkie przestoje w produkcji.

Skrócenie czasu reakcji do minimum

W branży logistycznej czas reakcji na zdarzenia lub zapotrzebowanie klientów jest bardzo ważny. Czasem nawet drobne opóźnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Z Andon i Summum skrócisz czas reakcji do minimum, a Twoja firma doskonale poradzi sobie z każdym wyzwaniem.

Optymalizacja przepływu materiałów

System Summon dla branży logistycznej wspiera komunikację pomiędzy poszczególnymi obszarami produkcji. W ten sposób pomaga zoptymalizować ilość przejazdów realizowanych przez operatorów wózków widłowych i wpływa na szybszy przepływ materiałów.

Wzrost poziomu bezpieczeństwa

Stosowanie systemów do kontrolowania i usprawniania procesów produkcyjnych to sprawdzona metoda na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy i komfortu pracowników. To nieodzowne wsparcie, dzięki któremu możesz zminimalizować ryzyko wypadków, zoptymalizować efektywność operacji oraz zapewnić, że wszystkie procedury są przestrzegane zgodnie z najwyższymi standardami jakości.

Korzyści z wdrożenia systemu RAION MES dla FMCG w Twojej firmie

Redukcja kosztów

System MES dla branży FMCG to niepowtarzalna szansa dla Twojej firmy, aby zmniejszyć liczbę błędów i maksymalnie wykorzystać czas pracy maszyn i pracowników, co bezpośrednio przełoży się na redukcję kosztów związanych z eksploatacją i zatrudnieniem.

Modułowa budowa

Innowacyjny system MES ma budowę modułową. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w każdym momencie można go rozbudować o dodatkowe funkcjonalności. Skalowalność systemu pozwala na dodawanie nowych maszyn, modułów i innych rozwiązań, mających na celu poprawę procesów produkcyjnych.

Efektywne zarządzanie czasem

Monitorowanie czasu pracy maszyn w czasie rzeczywistym jest kluczowe, aby skutecznie wykrywać przestoje i zoptymalizować tryb pracy maszyn. System MES ułatwia efektywne zarządzanie czasem, a przy tym jest intuicyjny w obsłudze.

Wzrost wydajności maszyn i linii produkcyjnych

System zarządzania produkcją to także świetne rozwiązanie dla firm, które chcą zwiększyć wydajność maszyn i linii produkcyjnych. Jego zastosowanie pozytywnie wpływa na wzrost wskaźnika OEE oraz wielu innych, kluczowych wskaźników efektywności.

Kompleksowe wsparcie
na każdym etapie produkcji

Wybierając system MES dla FMCG, firma zyska kompleksowe i szyte na miarę rozwiązanie. Informacje, które pojawiają się w systemie, mogą być wyświetlane na dowolnym urządzeniu, które ma dostęp do przeglądarki internetowej i jest połączone z siecią przemysłową zakładu produkcyjnego.

Eliminacja ryzyka błędu

System MES to narzędzie, które pozwala znacząco zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Dedykowane rozwiązania wspierają operatorów na stanowiskach produkcyjnych. Jest to możliwe dzięki funkcji autouzupełniania formularzy oraz kilkustopniowej weryfikacji dokumentów.

Lepszy przepływ informacji

Wiele nieprawidłowości ma swoje źródło w złym przepływie informacji. System MES dla FMCG pozwala skutecznie wyeliminować ten problem. Wśród licznych funkcji warto wymienić, chociażby: natychmiastowe przywołanie do stanowiska, ogólnodostępna informacje o statusie pracy czy segregowanie i systematyzowanie informacji.

CASE STUDY

OPIS FIRMY I PROCESU PRODUKCYJNEGO

Jednym z Klientów firmy Raion Software jest przedsiębiorstwo z branży spożywczej. Proces wytwórczy polega na wykorzystaniu gotowej mieszanki herbaty i zapakowaniu jej w odpowiednie saszetki, następnie kartony, a finalnie palety. Następnie taki towar trafia na półki sklepowe na całym świecie. Przedsiębiorstwo posiada rozbudowany park maszynowy, na który składa się około 60 maszyn produkcyjnych.

WDROŻENIE SYSTEMU MES DLA OPTYMALIZACJI PROCESU PRODUKCYJNEGO W BRANŻY FMCG

Na pewnym etapie rozwoju Przedsiębiorstwo zdecydowało się na wdrożenie systemu klasy MES, którego celem jest wsparcie całego procesu produkcyjnego oraz wszystkich procesów wspierających produkcję. Oczekiwania biznesowe Klienta można rozpatrywać pod wieloma aspektami. Jedną z perspektyw jest struktura zarządzania, ponieważ każdy z działów chce osiągnąć specyficzne korzyści z wdrożenia systemu MES.

OPTYMALIZACJA PROCESÓW PRODUKCJI

Obszar produkcji chciał pozyskiwać dokładną informację na temat wyprodukowanych ilości, które zostały przeprocesowane przez poszczególne etapy produkcji. Na etapy produkcji składa się proces zasypywania mieszanki herbaty, pakowania jej w teabagi przez maszynę, a następnie drukowanie i ważenie torebek. Krytycznym elementem było czyszczenie maszyny zasypowej, a przez wdrożenie systemu zakładano zwiększenie monitoringu tego procesu oraz pewności, że czynność została wykonana przed uruchomieniem produkcji. Ostatni etapem jest proces celofanowania i pakowania kartonów z opakowaniami na paletach. Klient w systemie MES chciał zarządzać etykieciarkami, ponieważ nadanie odpowiedniej etykiety zwalniało towar z produkcji i pozwalało na jego transport do magazynu. 

Optymalizacja procesów produkcji w branży FMCG
Kontrola jakości w branży fmcg

W celu usprawnienia pracy operatorów na stanowiskach na dotykowych panelach miał się wyświetlać BOM produktu oraz wszystkie inne komunikaty, które dotyczyły danego zlecenia. Całe raportowanie postępu produkcji odbywało się ręcznie przez kierowników zmianowych, natomiast miało to być zastąpione przez bezpośrednie raportowanie przez operatorów przy wykorzystaniu paneli dotykowych MES. Ponadto bardzo ważnym elementem było wyciąganie informacji z maszyn na temat wszystkich awarii, przezbrojeń oraz wydajności i sygnalizowanie tych zdarzeń poprzez rozbudowany i spersonalizowany system Andon.

KONTROLA JAKOŚCI W BRANŻY FMCG

W branży FMCG bardzo ważnym aspektem jest kontrola jakości wytwarzanych produktów. Procedury jakościowe były bardzo mocno rozbudowane i zaawansowane, przez co operatorzy poświęcali dużo czasu na przeprowadzanie drobiazgowych kontroli. Dotychczasowo operatorzy ręcznie wypełniali karty jakościowe, a następnie potwierdzali wyniki kontroli w biurze Kontroli Jakości. Dodatkowo operatorzy zobligowani byli do wypełniania tabeli zniszczeń, które pozwalała na dokładne określenie miejsca powstania i rodzaju odrzutu w procesie produkcyjnym. Wszystkie te procesy miały zostać zautomatyzowane i zcyfryzowane, a papierowe dokumenty miały zostać wyeliminowane. Było to możliwe dzięki integracji z urządzeniami peryferyjnymi, czyli wagami i drukarkami.

TRANSFORMACJA DNIA PRACY OPERATORA PO WDROŻENIU SYSTEMU

Po wdrożeniu systemu zmianie uległo wiele procesów. Radykalnie zmienił się dzień pracy operatora. Wcześniej operator wszystko raportował w papierowych formularzach i musiał oczekiwać na potwierdzenie przełożonych. Obecnie operator loguje się do systemu przy pomocy karty RFID, z listy maszyn wybiera konkretną maszynę. Na panelu operatorskim widzi listę zleceń do wykonania, rozpoczyna zlecenie i cały proces raportowany jest już automatycznie w systemie. Operator może zgłaszać dowolne problemy zaistniałe w trakcie produkcji, a także wypełnia formularze jakościowe, które od razu trafią do działu Kontroli Jakości. Dzięki temu uzyskiwane jest pełne traceability produktu przez proces produkcyjny.

FUNKCJONALNOŚCI SYSTEMU RAION ANDON DLA BRANŻY
LOGISTYCZNEJ

System RAION Andon dla branży logistycznej umożliwia natychmiastowe przekazywanie informacji o nieprawidłowościach za pomocą sygnałów świetlnych, dźwiękowych i powiadomień SMS oraz e-mail. Działanie oprogramowania jest bardzo intuicyjne.

Jakie funkcjonalności systemy Andon zasługują na szczególną uwagę?

Funkcjonalności systemu RAION Summon dla branży logistycznej

System RAION Summon dla branży logistycznej doskonale sprawdza się w magazynach o dużej powierzchni, które codziennie przyjmują i wydają bardzo duże ilości towarów. To narzędzie zwiększa komfort pracy operatorów i ułatwia zarządzanie całym magazynem.

Jakie funkcjonalności systemu Summon zasługują na szczególną uwagę?

Systemy Andon i Summon dla branży logistycznej – FAQ

System RAION Andon dla branży logistycznej – na czym polega jego działanie?

System RAION Andon wykrywa i zgłasza przestoje w produkcji. Jest szybki i niezawodny, a zgłoszone zatrzymanie produkcyjne widoczne jest w wielu miejscach w aplikacji Andon. System rejestruje czas zgłoszenia awarii oraz czas podjęcia serwisu przez dział UR. Dużym udogodnieniem jest także możliwość przeglądania historii awarii i przyczyn przestoju w danym przedziale czasowym.

Jak działa system RAION Summon dla branży logistycznej?

Działanie systemu RAION Summon dla branży logistycznej opiera się na trzech podstawowych krokach. Pierwszym krokiem jest wezwanie wózka za pomocą sygnalizacji świetlnej. Następnie operator przyjmuje wezwanie, co sprawia, że lampka zmienia kolor z czerwonego na żółty. Po przyjęciu wezwania operator udaje się do wskazanego stanowiska i realizuje zlecenie, a lampka zmienia kolor z żółtego na zielony.

System RAION Andon i System RAION Summon – co przemawia za ich wyborem?

Proponowane przez nas systemy RAION Andon i RAION Summon stanowią doskonałe uzupełnienie systemu zarządzania produkcją MES. Z ich pomocą możesz usprawnić działanie firmy i obsługiwać więcej klientów w krótszym czasie. Eliminacja przestojów korzystnie wpłynie na wizerunek Twojej firmy i sprawi, że zyskasz przewagę konkurencyjną na rynku.

Ile czasu trwa wdrożenie systemu Andon i Summon w firmie z branży logistycznej?

Czas wdrożenia obu systemów za każdym razem jest ustalany indywidualnie. Wiele zależy od wielkości firmy, ilości stanowisk oraz stopnia skomplikowania procesów produkcyjnych. Skontaktuj się z nami, a specjaliści RAION szybko przeanalizują Twoje potrzeby, przygotują wstępną wycenę i szczegółowy plan wdrożenia wybranych systemów.