fbpx
System Traceability

System Traceability: Klucz do skutecznej identyfikacji produktu

W dzisiejszych czasach, w branży FMCG (Fast Moving Consumer Goods), wprowadzenie systemu traceability odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu skutecznego zarządzania produkcją oraz budowaniu zaufania klientów.

Traceability to kompleksowy system, który umożliwia śledzenie produktów na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od surowców, aż po moment, gdy trafiają na magazyn jako wyrób gotowy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu pojęciu, wyjaśnimy kluczowe terminy, takie jak traceability i identyfikowalność, omówimy cele, jakie można osiągnąć dzięki wdrożeniu traceability, oraz przedstawimy konkretny przykład, jak system traceability może być wykorzystane w produkcji.

 

Czym jest system traceability i identyfikowalność produktu?

Traceability odnosi się do zdolności do śledzenia produktu, jego składu, parametrów technologicznych jakim był poddawany oraz wszystkich operacji wykonywanych na poszczególnych etapach produkcji. To kompleksowy system, który gromadzi i analizuje dane, pozwalając na precyzyjne określenie pochodzenia, historii, składu i jakości produktów. Traceability odnosi się do sposobu identyfikacji, śledzenia i zarządzania produktami za pomocą różnych technologii, takich jak kody kreskowe, etykiety, identyfikatory RFID (Radio Frequency Identification) czy technologia QR.

Identyfikowalność natomiast to zdolność do jednoznacznego identyfikowania produktów na podstawie unikalnych danych, takich jak numer seryjny, kod produktu czy dane producenta. Dzięki identyfikowalności można śledzić i monitorować drogę produktu od momentu jego powstania aż do konsumenta.

 

Cele systemu traceability

Wdrożenie systemu traceability w branży FMCG ma wiele korzyści. Oto kilka głównych celów, jakie można osiągnąć dzięki jego wdrożeniu:

  1. Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa: Traceability jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa produktu, szczególnie w branży FMCG, czy Automotive. Dzięki systemowi traceability możliwe jest ścisłe śledzenie składników, procesów produkcji oraz lokalizacji konkretnych partii produktów. W przypadku wykrycia problemów związanych z bezpieczeństwem lub w momencie zgłoszenia reklamacji od klienta traceability umożliwia szybkie zidentyfikowanie źródła problemu i podjęcie odpowiednich działań, takich jak wycofanie wadliwych produktów z rynku. Przykładowo, po zdefiniowaniu problemu, którym jest wada jakieś konkretnej partii komponentu wykorzystanego do produkcji, system tracebility pozwoli zidentyfikować wszystkie produkty, w których skład wchodził komponent o tym numerze, dzięki temu traceability przyczynia się do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów oraz reputacji firmy.
  2. Skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw: Traceability pozwala na lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw. Producent może śledzić i monitorować produkty na każdym etapie procesu, od dostawców surowców po przekazanie wyroby gotowego na magazyn. Dzięki temu możliwe jest optymalizowanie terminów dostaw, dostosowywanie ustawień dostawców, minimalizowanie ryzyka opóźnień lub problemów w łańcuchu dostaw. Traceability umożliwia również szybkie reagowanie w przypadku problemów jakościowych u dostawców, umożliwiając producentowi podjęcie działań naprawczych i minimalizując potencjalne straty. Dzięki systemowi tracebility, w czasie rzeczywistym jesteśmy w stanie stwierdzić na jakim etapie znajduję się produkcja, możemy oszacować czy zostanie wykonana w planie i w sposób całkowicie transparenty komunikować się z klientem mając pełen zestaw rzeczywistych danych.
  3. Kontrola jakości i skuteczne zarządzanie reklamacjami: Wprowadzenie traceability w branży FMCG umożliwia ścisłą kontrolę jakości produktów na każdym etapie produkcji. Producent może monitorować parametry jakościowe, przeprowadzać testy i weryfikować zgodność z określonymi standardami. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, traceability umożliwia szybkie zlokalizowanie problemu i podjęcie odpowiednich działań naprawczych. Ponadto, w razie wystąpienia reklamacji, traceability pozwala na precyzyjne śledzenie historii produktu i identyfikację źródła problemu, co ułatwia procesy zwrotu i naprawy.
  4. Budowanie zaufania klientów i dostarczanie wartościowych informacji: Traceability umożliwia klientom dostęp do informacji na temat produktu, takich jak pochodzenie, składniki, data produkcji czy informacje o producencie. Istnieje możliwość dodania funkcjonalności, która poprzez skanowanie kodów QR lub wprowadzanie numerów seryjnych, umożliwi wgląd w historię i pochodzenie produktu, a także sprawdzić informacje o jakości i zgodności z normami. Dzięki temu traceability, przez swoją transparentność, buduje zaufanie klientów, umożliwiając im dokonanie świadomego wyboru i zakupu produktów, które spełniają ich oczekiwania.

 

Przykład wdrożenia traceability w branży chemicznej

Jednym z konkretnych przykładów, w których traceability jest szczególnie ważne, jest przykład naszego wdrożenia dla branży chemicznej. Wdrożenie systemu traceability umożliwiło naszemu klientowi pełen wgląd w cały proces produkcji – od produkcji butelek, produkcję masy, proces konfekcjonowania, aż do przekazania wyrobu gotowego na magazyn.

Rozpoczynając od produkcji butelek. Każda wyprodukowana butelka jest oznaczona unikalnym kodem powiązanym z numerem partii, umożliwiającym śledzenie jej historii. Klient od momentu wdrożenia systemu ma szybki wgląd w informacje takie jak daty produkcji, parametry technologiczne, oraz jakie maszyny i jak uzbrojone były wykorzystane w czasie produkcji. Dzięki temu, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy związane z butelkami, można by skutecznie zlokalizować ich przyczynę i podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Przechodząc do procesu produkcji masy, dzięki systemowi traceability, klient ma teraz możliwość śledzenia każdego kroku tego procesu. Może łatwo sprawdzić, jakie surowce były używane, gdzie i kiedy miały miejsce odpowiednie procesy mieszania oraz kto był odpowiedzialny za ich przeprowadzenie. Dodatkowo, klient ma dostęp do szczegółowych informacji na temat parametrów technologicznych maszyny podczas trwania poszczególnych etapów produkcji masy oraz wie ile czasu trwały poszczególne procesy. To daje mu pewność, że proces produkcyjny jest przeprowadzany zgodnie z założonymi standardami, co przekłada się na wysoką jakość produktów.

Tracebility w trakcie procesu konfekcjonowania daje pełną kontrolę nad każdym etapem procesu. Teraz klient może monitorować, w jaki sposób produkty są pakowane, jakie komponenty wykorzystane są do produkcji, jakie są parametry technologiczne maszyn konfekcjonujących oraz kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie tych operacji. Daje to klientowi pewność, że jego produkty są starannie pakowane zgodnie z określonymi standardami jakości. Dodatkowo, linie konfekcjonujące zostały zintegorwane z dedykowanym systemem pozwalającym na automatyczną aktualizację danych na drukarkach i wagach przemysłowych. System zapewnia automatyczną aktualizację numerów partii, stempli i lotów przy zmianie zlecenia i zmiany produkcyjnej.

Podsumowując, wdrożenie systemu traceability w branży chemicznej umożliwiło pełną kontrolę nad produkcją we wszystkich wydziałach produkcyjnych na każdym etapie produkcji, minimalizację ryzyka jakościowego oraz zapewnienie dostępu do pełnych informacji o produktach. Jest to kluczowy krok w kierunku budowania zaufania klientów i utrzymania wysokich standardów jakości.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.