fbpx

Jak wybrać odpowiedni System CMMS: kluczowe kryteria wyboru

Już nikt nie ma wątpliwości, że posiadanie systemu do zarządzania utrzymaniem ruchu i zasobami jest jednym z kluczowych elementów sukcesu. Jednak przy wyborze takiego systemu, zazwyczaj przedsiębiorcy borykają się z problemem różnorodności propozycji, przez co parametry i charakterystyki tych systemów mogą być trudne do zrozumienia i oceny. Proces ten można porównać do wyboru samochodu, gdzie szczegóły i parametry techniczne mogą czasami przytłaczać. W rezultacie wiele firm wybiera system, który na pierwszy rzut oka wydaje się prostszy i atrakcyjniejszy, ale nie zawsze spełnia rzeczywiste potrzeby biznesu.

Dzisiejszy rynek systemów CMMS (Computerized Maintenance Management System) oferuje szeroki wybór rozwiązań do zarządzania utrzymaniem ruchu i aktywami przedsiębiorstwa. Dostawcy tych systemów aktywnie promują swoje produkty, twierdząc, że ich rozwiązania są idealne do rozwiązania wszystkich problemów przedsiębiorstwa. Jednakże w rzeczywistości każda firma jest unikalna, dlatego wybierając odpowiedni system CMMS, trzeba wziąć pod uwagę szereg istotnych kryteriów i dostosować je do specyfiki swojego biznesu. W tym artykule omówimy kluczowe kryteria wyboru systemu CMMS oraz jak uniknąć powszechnych błędów podczas tego procesu.

 

Kluczowe kryteria wyboru systemu CMMS

Rozliczanie serwisów

Jednym z głównych kryteriów wyboru systemu CMMS jest jego zdolność do monitorowania czasu zaplanowanego na serwis maszyn względem rzeczywistego czasu wykonania pracy serwisowej. Dzięki temu można efektywnie kontrolować i zoptymalizować procesy serwisowe. Warto również zwrócić uwagę na możliwość śledzenia kosztów związanych z serwisami oraz integrację z systemami finansowymi.

Planowanie serwisów

System CMMS powinien umożliwiać planowanie zarówno serwisów planowanych, jak i reaktywnych dla wybranej maszyny. To pozwala na lepszą organizację prac utrzymania ruchu i minimalizację przestojów. Planowanie powinno uwzględniać dostępność części zamiennych i personelu.

Zarządzanie dokumentacją techniczną

Centralne zarządzanie dokumentacją techniczną maszyn jest kluczowe dla efektywnego utrzymania ruchu. System CMMS powinien umożliwiać łatwy dostęp do dokumentacji oraz jej aktualizację. To gwarantuje, że personel ma zawsze dostęp do najnowszych informacji.

Zarządzanie częściami zamiennymi

Moduł magazynowy systemu CMMS powinien umożliwiać skuteczne rozliczanie części używanych podczas serwisów oraz napraw. To pozwala na kontrolę kosztów i efektywne zarządzanie zapasami. System powinien także informować o potrzebie uzupełnienia zapasów.

Alerty i powiadomienia

System CMMS powinien umożliwiać wysyłanie alertów i powiadomień w czasie rzeczywistym do wybranych użytkowników w przypadku dowolnych zdarzeń lub awarii. To pozwala na szybką reakcję i minimalizację przestojów. Alerty mogą być dostosowane do różnych rodzajów awarii.

Obliczanie wskaźników TPM

Aplikacja powinna umożliwiać obliczanie kluczowych wskaźników takich jak czas reakcji (MTTR), średni czas między awariami (MTBF) czy średni czas pracy między serwisami (MTTF). Te wskaźniki pomagają w ocenie efektywności utrzymania ruchu i pozwalają na wprowadzanie ulepszeń.

Wielopoziomowa struktura parku maszynowego

System CMMS powinien wspierać inwentaryzację parku maszynowego, umożliwiając kontrolę nad datami ważności przeglądów i serwisów. To pozwala na zaplanowanie działań utrzymania ruchu w sposób bardziej efektywny. Struktura ta może uwzględniać podzadania i hierarchię maszyn.

System Andon i zgłoszenia

System CMMS powinien oferować wsparcie dla komunikacji między produkcją, a działem utrzymania ruchu za pomocą Andon. System zgłoszeń pozwala na monitorowanie problemów produkcyjnych i ich statusowanie, co przyczynia się do szybszej reakcji na awarie.

Wsparcie techniczne i dostosowanie pod klienta

Istotne jest, aby dostawca systemu oferował wsparcie techniczne oraz dostosowywał system pod konkretne potrzeby klienta, aby zapewnić optymalne działanie i łatwość obsługi.

Dostępność aktualizacji i możliwości rozbudowy

Dostawca powinien regularnie dostarczać aktualizacje systemu oraz dążyć do jego ciągłego rozwoju, aby sprostać zmieniającym się potrzebom i wymaganiom firmy.

 

Korzyści z wdrożenia Systemu CMMS Raion Software

Wdrożenie systemu CMMS, takiego jak Raion CMMS, przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Oto kilka z nich:

Monitoring kluczowych parametrów

Dzięki systemowi CMMS możliwe jest ciągłe monitorowanie kluczowych parametrów pracy maszyn, co pozwala na minimalizację czasu i ilości nieplanowanych przestojów. Dane te mogą być wizualizowane w formie wykresów i raportów.

Rejestracja wszystkich przestojów

System CMMS umożliwia dokładną rejestrację wszystkich przestojów, co pozwala na efektywne zarządzanie pracą i personelem działu utrzymania ruchu. Wprowadzanie przestojów może być zautomatyzowane.

Historia pracy maszyny

Dostęp do historii pracy maszyn pozwala na zwiększenie dostępności maszyn i kontrolę nad przezbrojeniami, co przekłada się na redukcję kosztów utrzymania parku maszynowego. Historia może być dostępna online i offline.

Dostęp do danych online

System CMMS Raion umożliwia dostęp do danych online, co skraca czas reakcji służb utrzymania ruchu na zgłoszenia z produkcji. Dane mogą być dostępne na urządzeniach mobilnych.

Automatyczne obliczanie wskaźników TPM

System automatycznie oblicza kluczowe wskaźniki TPM, takie jak MTTR, MTBF, MTTF, co pozwala na monitorowanie i ocenę efektywności działu utrzymania ruchu. Wskaźniki te są dostępne w czasie rzeczywistym.

 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego systemu CMMS jest kluczowy dla efektywnego zarządzania utrzymaniem ruchu maszyn w przedsiębiorstwie. Kluczowe kryteria wyboru to rozliczanie serwisów, planowanie serwisów, zarządzanie dokumentacją techniczną, zarządzanie częściami zamiennymi, alerty i powiadomienia, obliczanie wskaźników TPM, wielopoziomowa struktura parku maszynowego oraz system Andon i zgłoszenia. System CMMS Raion Software oferuje szereg korzyści, takich jak monitoring kluczowych parametrów, rejestracja wszystkich przestojów, historia pracy maszyny, kontrola nad przezbrojeniami, dostęp do danych online oraz automatyczne obliczanie wskaźników TPM. Dzięki temu pomaga przedsiębiorstwom efektywnie zarządzać swoim parkiem maszynowym i minimalizować przestoje.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.