fbpx

Sekret minimalizacji przestojów: Jak obliczać MTR w swojej firmie

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak znaczne zmniejszenie liczby przestojów w produkcji może skutkować znacznym wzrostem Waszych zysków? Jak często monitorujecie i obliczacie czas, który wasza linia produkcyjna spędza na bezczynności? Dla przedsiębiorstw produkcyjnych, zdolność do efektywnego zarządzania czasem naprawy i minimalizacji przestojów jest kluczem do osiągnięcia sukcesu na konkurencyjnym rynku. W tym artykule odkryjemy tajemnice MTR (Mean Time Repair), kluczowego wskaźnika efektywności operacyjnej w produkcji, oraz pokażemy, jak go obliczać, aby zwiększyć wydajność i zyski Waszej firmy.

Czym jest MTR (Mean Time Repair)?

MTR, czyli Średni Czas Naprawy, to wskaźnik używany do pomiaru czasu, jaki jest potrzebny na naprawę danego urządzenia, maszyny lub systemu po wystąpieniu awarii. W skrócie, MTR określa średni czas, jaki upływa od momentu wykrycia awarii do jej całkowitego usunięcia i przywrócenia normalnej pracy. Jest to bardzo  ważny wskaźnik dla firm produkcyjnych, ponieważ pozwala na monitorowanie czasu przestoju maszyn oraz szybkie reagowanie na awarie.

Dlaczego MTR ma istotne znaczenie w produkcji?

MTR, czyli Mean Time Repair, to miara, która określa średni czas potrzebny do naprawy i przywrócenia działania maszyn, urządzeń lub linii produkcyjnych w przypadku awarii. Dla przedsiębiorstw produkcyjnych jest to istotny wskaźnik, który ma wpływ na efektywność operacyjną i rentowność. Im niższy MTR, tym mniej czasu trzeba poświęcać na naprawy, co przekłada się na wyższą wydajność, mniejsze koszty operacyjne i zwiększenie zysków.

Jak obliczyć MTR?

Obliczanie MTR nie jest skomplikowane, ale wymaga dokładnych danych i analizy. Oto kroki, które można podjąć, aby obliczyć MTR w firmie produkcyjnej

Kroki do obliczenia MTR w produkcji

 1. Zbieranie danych

Pierwszym krokiem jest zbieranie danych dotyczących awarii i czasu, jaki jest potrzebny do ich naprawy. To ważne, aby gromadzone informacje były rzetelne i dokładne.

 1. Określenie okresu czasu

Następnie wybierzcie okres czasu, na który chcecie obliczyć MTR. Może to być tydzień, miesiąc lub kwartał, w zależności od Waszych potrzeb.

 1. Sumowanie czasu naprawy

Teraz zsumujcie wszystkie czasy naprawy awarii, które wystąpiły w wybranym okresie czasu.

 1. Podzielenie przez liczbę awarii

Na koniec podzielcie sumę czasów naprawy przez liczbę awarii, które miały miejsce w danym okresie. To da Wam średni czas naprawy, czyli MTR.

Metody obliczania wskaźnika MTR

Obliczanie MTR może być realizowane różnymi metodami, w zależności od dostępnych narzędzi i potrzeb firmy. Istnieją dwie główne metody zbierania danych dotyczących czasu naprawy i obliczania MTR: manualna, czyli liczenie ręczne przez pracowników oraz automatyczna, przy wykorzystaniu wyspecjalizowanych systemów monitoringu produkcji.

 1. Liczenie ręczne przez pracowników

Ta metoda polega na zbieraniu danych na temat czasu naprawy awarii przez pracowników na produkcji. Pracownicy rejestrują czas rozpoczęcia i zakończenia naprawy dla każdej awarii. Następnie dane te są sumowane i obliczane jest MTR dla określonego okresu czasu. Jest to tradycyjna metoda, która może być stosowana w mniejszych przedsiębiorstwach lub tam, gdzie nie ma dostępu do zaawansowanych systemów monitorowania.

 1. Automatyczne monitorowanie przy użyciu systemów

W przypadku większych przedsiębiorstw lub bardziej zaawansowanych produkcji, automatyczne monitorowanie MTR staje się coraz bardziej popularne. Wyspecjalizowane systemy monitorowania produkcji gromadzą dane na temat czasu naprawy i awarii w czasie rzeczywistym. Te dane są następnie automatycznie analizowane i wykorzystywane do obliczania MTR. Dzięki temu firma ma dostęp do dokładnych i bieżących informacji na temat efektywności napraw.

W obu przypadkach, MTR można obliczyć przy użyciu podstawowego wzoru:

MTR = (Całkowity czas naprawy) / (Liczba awarii)

Gdzie:

 • Całkowity czas naprawy to suma czasów naprawy wszystkich awarii w danym okresie czasu (na przykład miesiąc lub rok).
 • Liczba awarii to ilość awarii, które wystąpiły w tym samym okresie czasu.

Na przykład, jeśli w ciągu miesiąca firma miała 10 awarii maszyn, a suma czasów naprawy wyniosła 40 godzin, to MTR wynosi:

MTR = 40 godzin / 10 awarii = 4 godziny na awarię

Dlaczego warto obliczać MTR w produkcji?

Obliczanie MTR w produkcji ma kluczowe znaczenie z kilku powodów:

 • Wzrost wydajności: Pozwala identyfikować obszary, które wymagają optymalizacji, co skutkuje skróceniem przestojów i zwiększeniem produkcji.
 • Oszczędności kosztów: Im krótszy MTR, tym mniejsze koszty związane z naprawami i przestojami.
 • Zadowolenie klientów: Szybka reakcja na awarie przekłada się na terminową dostawę produktów i zadowolenie klientów.
 • Konkurencyjność: Przedsiębiorstwa z niższym MTR są bardziej konkurencyjne na rynku, co przyciąga nowych klientów i zwiększa zaufanie.

 

Ilustracje Branżowe

W tym bloku przedstawiamy trzy konkretne przykłady, aby lepiej zrozumieć znaczenie i zastosowanie wskaźnika MTR:

 • Branża mebli

W branży mebli, gdzie produkcja opiera się na różnorodności projektów i dostosowywaniu się do zmieniających się trendów, obliczanie MTR jest niezwykle istotne. Firmy produkujące meble często muszą dostosowywać swoje maszyny do produkcji różnych modeli. Jeśli MTR jest długi, to zmiana konfiguracji maszyn może być czasochłonna i kosztowna. Przykładowo, firma produkująca meble kuchenne może obliczyć MTR i zoptymalizować proces zmiany konfiguracji, aby skrócić przestoje i zwiększyć elastyczność produkcji.

 • Branża okien

W branży produkcji okien, gdzie jakość i precyzja są niezwykle ważne, obliczanie MTR pomaga utrzymać wysoki poziom jakości produktów. Jeśli producent okien ma długi MTR w naprawie maszyn do cięcia szkła, może to prowadzić do wadliwych produktów i reklamacji ze strony klientów. Przykładem jest firma produkująca okna energooszczędne, która przez monitorowanie MTR może szybko reagować na awarie maszyn, aby utrzymać jakość produktów na najwyższym poziomie.

 • Branża FMCG

W branży produktów szybkozbywalnych, gdzie produkcja opiera się na dużej ilości krótkotrwałych zamówień, każda sekunda ma znaczenie. Obliczanie MTR pozwala firmom monitorować, ile czasu trwa naprawa urządzeń, które są istotne dla produkcji towarów konsumenckich. Jeśli MTR jest wysoki, oznacza to długotrwałe przestoje, które mogą prowadzić do opóźnień w dostawach produktów na sklepy. Dla przykładu, firma produkująca napoje gazowane może obliczyć MTR maszyn do napełniania butelek i w razie awarii zminimalizować czas naprawy, aby nie przerywać produkcji na długo.

Podsumowanie

Podsumowując, w artykule omówiliśmy istotę wskaźnika MTR (Mean Time Repair) oraz jego zastosowanie w różnych branżach, takich jak produkcja mebli, produkcja okien oraz branża produktów szybkozbywalnych (FMCG). W każdym z tych przypadków, obliczanie MTR odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu operacjami i minimalizowaniu przestojów produkcyjnych. Przedstawione przykłady ilustrują, jak MTR może być wykorzystywany do poprawy jakości, elastyczności i konkurencyjności w różnych sektorach przemysłu. Monitoring i optymalizacja MTR stają się nieodłącznym elementem strategii przedsiębiorstw dążących do osiągnięcia doskonałości operacyjnej i zwiększenia zysków.

Zachęta do działania

Teraz, kiedy już znacie tajemnice MTR i jego znaczenie, zachęcamy Was do analizy i obliczania MTR w swojej firmie. To pierwszy krok w kierunku optymalizacji procesów produkcyjnych i zwiększenia konkurencyjności na rynku. Jeśli jesteście zainteresowani dowiedzeniem się więcej o innych wskaźnikach i narzędziach do zarządzania produkcją, odwiedźcie nasz blog na stronie Raion Software. Tam znajdziecie wiele cennych informacji, które pomogą Wam osiągnąć sukces w przemyśle produkcyjnym.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.