fbpx
Co to jest KANBAN produkcyjny

Co to jest KANBAN produkcyjny?

W zakresie zarządzania procesem produkcyjnym można zastosować różne działania i strategie. Jedne z nich sprawdzają się w przypadku masowej produkcji, inne przy wytwórstwie jednostkowym. Wśród metod, na które warto zwrócić uwagę, znajduje się KANBAN produkcyjny. Co to dokładnie oznacza i jakie korzyści może przynieść wdrożenie tego systemu?

Co to KANBAN i na czym polega?

KANBAN produkcyjny to jedna z metod zarządzania produkcją, która obejmuje zarówno planowanie obowiązków, podział konkretnych zadań, jak i kontrolę jakości. Umożliwia zwizualizowanie wydajności i jakości pracy w małych przedsiębiorstwach i dużych zakładach produkcyjnych. Metoda stosowana jest zwłaszcza w firmach, gdzie wytwarzane są znaczne ilości określonych produktów. Przykładem może być przemysł maszynowy czy motoryzacyjny.

Metoda zarządzania KANBAN została opracowana w połowie XX wieku w Japonii, a samo słowo „kanban” można przetłumaczyć jako „kartkę papieru”. W systemie tym konkretne tablice odzwierciedlają postęp pracy w miejscu produkcji. Mogą występować w postaci fizycznej lub nowoczesnej formie – wirtualnej. Na tablicach umieszcza się karty wraz z odnotowaniem zapotrzebowania na określone materiały czy półprodukty.

Wszystkie karty KANBAN można podzielić 3 grupy związane z postępem prac na konkretnych stanowiskach. Są to karty typu:

  • zrobione,
  • do zrobienia,
  • w trakcie realizacji.

Oznaczenie danego działania konkretną kartą pozwala zweryfikować, na jakim etapie zaawansowania znajduje się proces wytwórczy.

Jak wygląda karta KANBAN?

Dla każdej branży, ze względu na jej specyfikę, karty KANBAN mogą wyglądać nieco inaczej –  zarówno pod względem zawartych danych, jak i ich zaprezentowania. Choć można wdrożyć tradycyjne karty papierowe, coraz częściej wprowadzane są panele cyfrowe wraz z innowacyjnym oprogramowaniem. Takie systemy integruje się wówczas także z innymi przydatnymi funkcjami, np. w zakresie magazynowania.

Najczęściej na karcie KANBAN można znaleźć::

  • numer i nazwa części lub danego elementu,
  • rozmiar i numer partii,
  • liczba produktów w określonej jednostce transportowej.

W ramach karty można umieścić także kod kreskowy czy zdjęcie surowca lub części wraz z miejscem składowania, co usprawni jego wyszukanie, dostarczenie albo przemieszczenie w miejsce docelowe.

W metodzie KANBAN można zastosować karty:

  • produkcyjne, które prezentują informacje dotyczące tego, ile towaru wytworzyć albo
  • transportowe, określające wszystkie aspekty związane z lokalizacją gotowych produktów lub surowców potrzebnych do ich wytworzenia.

Role i odpowiedzialność

Warto też zwrócić uwagę, że w metodzie KANBAN nie występuje konkretny przydział obowiązków. Takiego rozdziału należy dokonać samodzielnie. Nie ma też ściśle określonych ról w ramach danego zespołu pracowników. Brak jasno określonych ról w praktyce oznacza, że każdy członek zespołu pracowniczego za dany proces odpowiada tak samo i w równym stopniu. Za wszelkie błędy i niepowodzenia zespół odpowiada razem.

W jakim celu stosować KANBAN produkcyjny?

Metoda KANBAN pozwala przede wszystkim znacznie poprawić stan zarządzania produkcją i funkcjonowanie firmy, a w szczególności zwiększyć efektywność i wydajność prowadzonych działań. Po wprowadzeniu systemu KANBAN możliwe staje się zwiększenie płynności w realizacji zadań i optymalizacja działań.

Charakterystycznym hasłem metody KANBAN jest „7 x żadnych”, co oznacza żadnych:

  • opóźnień,
  • braków,
  • kolejek,
  • nadprodukcji,
  • bezczynności,
  • przemieszczeń,
  • zbędnych operacji technologicznych.

Dzięki takiej organizacji można również wygenerować oszczędności i wyeliminować nadwyżki produkcyjne oraz wprowadzić porządek w organizacji i działalności. To również przyspieszenie całego procesu produkcyjnego i tym samym możliwość dostarczenia produktów do odbiorcy w krótszym czasie.

Nowoczesny system KANBAN – dlaczego warto?

Coraz więcej firm zajmuje się produkcją i realizacją skomplikowanych, często indywidualnych zamówień, których wykonanie wymaga nie tylko zastosowania wielu części, ale też użycia zaawansowanych technologii. System KANBAN z powodzeniem można połączyć z innowacyjnym oprogramowaniem IT do zarządzania produkcją, magazynowaniem i innymi procesami. Doskonałym przykładem są systemy Raion Software, które wspierają automatyzację i optymalizację kluczowych obszarów działalności.

Raion MES umożliwia kompleksowe zarządzanie produkcją, monitorowanie procesów oraz analizę wskaźników wydajności, takich jak OEE. CyberVision pozwala na zaawansowany monitoring maszyn i analizę KPI. W obszarze logistyki SUMMON wspiera zarządzanie przepływem materiałów, a Takt Time System optymalizuje produkcję. To szansa na wyeliminowanie ludzkich błędów, zwiększenie precyzji oraz zachowanie idealnej kontroli nad poszczególnymi procesami wytwórczymi.

Jeśli rozważasz automatyzację produkcji przy pomocy metody KANBAN, skontaktuj się z ekspertami Raion Software – wspólnie dobierzemy rozwiązania dopasowane do Twoich procesów i celów biznesowych.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.